EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen besøger mandag Nuuk sammen med statsminister Mette Frederiksen. Besøget skal markere et tættere strategisk partnerskab mellem EU og Grønland.

Ifølge EU-Kommissionens danske repræsentation ventes en ekstra støtte på 200 millioner euro. Pengene kommer oven i de 225 millioner euro, der allerede er afsat til perioden 2021–2027.

Arktis fylder stadig mere i europæisk sikkerheds- og råstofpolitik. Grønland har adgang til kritiske mineraler og en geografisk placering, der gør landet centralt i forholdet mellem Europa, USA og Kina.

Der er ikke lagt op til grønlandsk medlemskab af EU. Fokus er i stedet på investeringer, grøn omstilling, infrastruktur og et mere ligeværdigt politisk samarbejde.